W naszym gabinecie rehabilitację prowadzą fizjoterapeuci z wieloletnim stażem, uczestnicy wielu kongresów i kursów z dziedziny medycyny i rehabilitacji.Stosowane metody fizjoterapeutyczne:

- Prioprioreceptive Neuromuskular Facilitation (PNF)

- Metoda McKenzie

- Współczesne metody diagnostyki i leczenia dysfunkcji tkanek miękkich  

- Terapia manualna

- Kinesiology TapingRehabilitacji dla osób niewymagających zabiegu operacyjnego

Jeśli lekarz stwierdza, że aktualny stan kręgosłupa lub stawów obwodowych nie wymaga zabiegu operacyjnego rehabilitacja oparta na najnowszych metodach terapii może okazać się najskuteczniejszą metodą leczenia. Tylko kompleksowe podejście uwzględniające wszystkie tkanki budujące narząd ruchu staje się kluczowe w powrocie prawidłowej funkcji. Wyrównanie balansu mięśniowo-powięziowego, opracowanie struktur stawowych oraz nerwowych często prowadzi do całkowitego pozbycia się bólu jak również przywrócenia pełnych zakresów ruchomości.

 

Rehabilitacji przed zabiegiem operacyjnym

Chcąc skrócić czas powrotu funkcji narządu ruchu po zabiegu operacyjnym warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do niego stawu oraz tkanek miękkich. Ograniczone zakresy ruchu jak i zaburzone napięcie mięśniowo-powięziowe przed przystąpieniem do zabiegu operacyjnego może znacząco wydłużyć czas rekonwalescencji. Często okazuje się, że mięśnie, troczki, torebka stawowa niebędące bezpośrednią przyczyną dysfunkcji stają się barierą, która w wyniku ograniczeń pozabiegowych może się pogłębiać. Zazwyczaj 2-3 wizyty wystarczają do odpowiedniego przygotowania struktur stawowych do operacji.

 

Rehabilitacji pooperacyjnej

Czas jej trwania w dużym stopniu uzależniony jest od inwazyjności przeprowadzonego zabiegu jak i stanu pozostałych struktur stawowych przed zabiegiem. Niemniej istotne okazuje się doświadczenie oraz wiedza fizjoterapeuty prowadzącego rehabilitację. Ważne jest kompleksowe podejście uwzględniające funkcję mięśni, nerwów, krążków międzykręgowych, stawów, więzadeł, troczków etc. Reasumując nie tylko dobrze wykonany zabieg operacyjny gwarantuje powrót funkcji stawu czasem inne zaniedbania niosą reperkusje w procesie usprawniania. Dobrym przykładem jest przeszczep więzadła, które w zdrowym stawie daje ogromną ilość informacji z proprioreceptorów (receptorów czucia głębokiego). Po zabiegu więzadło pełni jedynie funkcję „sznurka” i tylko ćwiczenia prioprioreceptywne oraz kompleksowa terapia oparta na aktualnym stanie wiedzy może pozwolić na wspólny sukces.